Samen leren, samen niet-weten: Over de helpende kracht van onderzoekend vermogen

Anna van der Want, Belinda Ommering, Mechteld van Kuijk, Sandra Wagemakers, Hanneke Assen

Research output: Contribution to conferenceAbstractAcademic

8 Downloads (Pure)

Abstract

Welke expertise hebben lerarenopleiders nodig om met situaties van niet-weten om te gaan? Hoe kunnen zij hun onderzoekend vermogen hierbij inzetten en versterken? Deze vragen staan centraal in de workshop waarbij we als lerarenopleiders met elkaar aan de slag gaan over eigen situaties van niet-weten en eigen onderzoekend vermogen.

In welke omgeving een lerarenopleider ook werkt, er zullen zich altijd onderwijssituaties voordoen waar het niet direct duidelijk is hoe je het beste kunt handelen om het gewenste resultaat te bereiken. Hoe handel je vanuit woorden én daden, hoe neem je als lerarenopleider de regie en toon je leiderschap? Wij noemen dit ‘situaties van niet-weten’ (Munneke, 2024). Er ontstaan situaties van ‘niet-weten’, waar de juiste handelingskennis niet voorhanden is. Wat weet of kan ik nog niet? Hoe kan ik deze (handelings)kennis op een passende manier verkrijgen en vertalen naar mijn dagelijkse praktijk?
Onderzoekend vermogen helpt lerarenopleiders om regie te nemen en situaties van niet-weten te analyseren en de kennis te creëren die nodig is. In deze workshop gaan deelnemers concreet aan de slag aan de hand
van situaties van niet-weten uit hun eigen praktijk. Tijdens de workshop krijgen ze handvatten om met deze situaties om te gaan en hun onderzoekend vermogen in te zetten.
Original languageDutch
Number of pages3
Publication statusPublished - 10 Mar 2025
EventVelon-Velov: congres voor lerarenopleiders 2025: Woorden én Daden - Postillion Hotel & Convention Centre WTC Rotterdam, Rotterdam, Netherlands
Duration: 10 Mar 202511 Mar 2025
https://velon.nl/professionalisering/velon-congres/

Conference

ConferenceVelon-Velov: congres voor lerarenopleiders 2025
Country/TerritoryNetherlands
CityRotterdam
Period10/03/2511/03/25
Internet address

Keywords

  • investigative ability
  • learning communities
  • teacher trainers

Cite this